Aktualności

14 listopada 2018 09:48 | Aktualności

VIII KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

 

9 listopada w Kruszewie odbył się uroczysty VIII Koncert Pieśni Patriotycznej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas koncertu swoje talenty muzyczne zaprezentowały dzieci ze wszystkich szkół gminy Pniewy. Ideą przewodnią spotkania było uświadomienie młodemu pokoleniu znaczenia Święta Niepodległości. Jak co roku koncert przygotował nauczyciel historii - Marcin Koch, który również akompaniował śpiewającym wraz z nauczycielem muzyki – Tomaszem Gajewskim. Dekoracje wykonali nauczyciele i uczniowie pod kierownictwem nauczycielki plastyki – Agnieszki Wójcik.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez wszystkich zebranych Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku, zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nastąpiło to dokładnie o godzinie 11.11.

 W programie usłyszeliśmy pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność z okresu I wojny światowej . Ponieważ słowa utworów były widoczne na ekranie,  do śpiewania włączali się wszyscy, którzy mieli na to ochotę i Ci, których rozpierały: duma i emocje. Ponadto wysłuchaliśmy fragmenty prac wyróżnionych w Konkursie Literackim zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Grójcu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Fragmenty odczytały autorki: Ala Hadowska z kl. VI ( I miejsce) i Ola Michalak z kl. VII ( III miejsce).

Koncert zgromadził liczną widownię, która w skupieniu wysłuchała wzruszających występów młodych artystów.

Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele władz gminy Pniewy na czele z wójtem, radni, księża z parafii Jeziórka i Rembertów, sołtysi, emerytowani nauczyciele, przyjaciele szkół w Kruszewie oraz nauczyciele, rodzice i dziadkowie uczniów.

Gościem specjalnym była rodzina aktora Wojciecha Siemiona - patrona Gimnazjum. Przed koncertem odbyła się bowiem uroczystość sadzenia dębów niepodległości z okazji 100-lecia i dębu pamięci dla Wojciecha Siemiona, odsłonięcie tablicy jemu poświęconej i wkopanie obok głazu z tablicą i kapsuły pamięci. Inicjatorami tego wydarzenia byli państwo Urszula i Karol Pietrzakowie z Wolontariatu Dobre Serce.

Pierwszą część została poświęcona Wojciechowi Siemionowi. Uczennice ósmej klasy: Alicja Pacholska i Gabriela Osińska przeniosły nas do roku 3010, ukazując Ziemię, z której mieszkańcy uciekli na bliźniaczą planetę. Podczas misji archeologicznej wykopano kapsułę czasu i wydobyto z niej pamiątki po Wojciechu Siemionie i Gimnazjum w Kruszewie. Była to okazja do zaprezentowania wiersza J. Słowackiego - ulubionego poety aktora (recytowała Julita Kołdra) oraz piosenek o patronie szkoły w wykonaniu Julii Sołtysiak i Marty Jaroszewskiej. Napisaniem scenariusza uroczystości i przygotowaniem występu zajęła się Iwona Kostaniak.

W trakcie koncertu odbyło się również wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców Gminnego Konkursu Historycznego  - „100 lat niepodległej”. I miejsce zajęła Patrycja Grzonkowska – PSP Kruszew, II Kamil Kamiński – PSP Ciechlin, III Aleksandra Michalak – PSP Kruszew. Gratulujemy.

Na zakończenie organizatorzy i zaproszeni goście podziękowali wszystkim wykonawcom. Koncert był wyrazem artystycznej wrażliwości uczniów, ich umiejętności muzycznych oraz dobrą lekcją patriotyzmu.

 

 

Przeczytano: 196 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: