Aktualności

02 lipca 2019 17:16 | Aktualności

DZIEŃ KULTURY ROSYJSKIEJ

14 czerwca 2019 r. odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Rosyjskiej.  Pomysłodawcą tego dnia jest p.  dyrektor szkoły Ewa Wójcik. Organizacją zajęła się p. Justyna Polak – nauczycielka j. rosyjskiego.

Głównym celem zorganizowania tego dnia jest popularyzacja języka rosyjskiego jako obcego, poznawanie kultury i tradycji Rosji, motywowanie uczniów do nauki języków obcych oraz promocja młodych talentów.

 Z okazji tego dnia nauczycielka j. rosyjskiego przygotowała i przeprowadziła wśród uczniów klasy IV - VIII Test Wiedzy o Rosji. Z każdej klasy uczniowie wybrali dwóch reprezentantów, których zadaniem było jak najlepiej rozwiązać test pisemny liczący 42 pytania. Dotyczyły one ogólnej wiedzy z zakresu literatury, geografii, historii, kultury i tradycji Rosji. Uczniowie wykazali się dość dobrą znajomością zagadnień rosyjskich.

I miejsce zajęły uczennice kl. VIII – Martyna Stankiewicz & Patrycja Grzonkowska,

II miejsce – Antonina Ostrowska & Aleksandra Michalak ( kl. VII )

III miejsce – Michał Szymański & Mateusz Augustowski (kl.VI).

Chętni uczniowie przynieśli do szkoły tradycyjne dania kuchni rosyjskiej. Przepisy tych  potraw wcześniej wyszukali w Internecie i samodzielnie przygotowali dla kolegów i koleżanek ze swojej klasy. Uczennice klasy VII przyniosły pyszne serniczki rosyjskie z rodzynkami i drożdżówki  z serem. Klasa VIII przygotowała specjalnie na ten dzień pielmieni z mięsem wołowym oraz wołowo – wieprzowym, bliny i przepyszne taratuszki ( podobne do znanych w Polsce racuszków ). Uczennice opowiedziały nam, w jaki sposób przygotowały potrawy. Okazuje się, że niedrogo i w łatwy sposób można przygotować  i smakować pyszne dania kuchni rosyjskiej. Jedna z uczennic zdradziła, że częściej będzie przygotowywać przyniesione przez siebie danie, ponieważ bardzo jej posmakowało i dość szybko się je wykonuje.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja dwóch bajek w języku rosyjskim: „Красная шапочка” w wykonaniu kl.7 oraz „Колобок” w wykonaniu kl.8. Bajki były przygotowane pod kierunkiem nauczycielki  rosyjskiego. Obie klasy rewelacyjnie odegrały role swoich bohaterów bajkowych. Na szczególną uwagę zasługuje gra Antosi Ostrowskiej w roli Czerwonego Kapturka oraz Julki Sołtysiak, która bardzo wiarygodnie odtworzyła rolę Chlebka. Widzowie domagali się bisu, więc myślę, że bajki były odebrane bardzo pozytywnie. Myślę, że warto częściej przygotowywać podobne inscenizacje utworów w języku obcym.

 

nauczycielka języka rosyjskiego

Justyna Polak

 

Przeczytano: 34 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: